1. Świat Toyoty
  2. Środowisko
  3. Zielony Miesiąc Toyoty
  4. 2021

Zielony Miesiąc Toyoty 2021

06/07/2021

Rozpoczynamy osiemnastą edycję kampanii na rzecz ochrony środowiska "Zielony Miesiąc Toyoty" 2021, a po raz drugi w warunkach, zdominowanych przez zagrożenie koronawirusem COVID-19.

Działania głoszone w tym roku to Zrównoważony rozwój jako kompleksowa koncepcja obejmująca Ochronę środowiska, Postęp społeczny i Strukturę Zarządzania.

„Nasza wspólna przyszłość” – taki tytuł nosił raport, który w 1987 roku opublikowała Światowa Komisja ds. Środowiska i Rozwoju. Zwany także Raportem Brundtland, od nazwiska przewodniczącej komisji, był jednym z pierwszych etapów wypracowania i upowszechnienia idei, jaką jest zrównoważony rozwój. W drugiej połowie XX wieku naukowcy zauważyli, że rozwój gospodarczy odpowiedzialny jest za postępującą degradację środowiska przyrodniczego.

Zrównoważony rozwój jest terminem bardzo szerokim. Podstawą są trzy filary równowagi: rozwój gospodarczy, rozwój społeczny oraz ochrona środowiska. Pierwszy z nich rozumiany jest jako proces, dzięki któremu dotychczasowy poziom dobrobytu zostanie, co najmniej, zachowany. Ważne jest także, by ewentualny kryzys ekonomiczny nie doprowadził do większego zużycia zasobów środowiska przyrodniczego. Zrównoważony rozwój społeczny jest zdolnością systemu (kraju, organizacji lub rodziny) do utrzymania szeroko pojętego dobrostanu. Konflikty zbrojne, powszechne ubóstwo i niesprawiedliwość czy niski poziom edukacji to oznaki systemu, który jest społecznie niezrównoważony. Ostatnim filarem jest ochrona środowiska. Głównym założeniem jest zachowanie wysokiej jakości środowiska przyrodniczego. Kolejnym celem jest ustalenie takich zasad korzystania z zasobów naturalnych, że byłoby to możliwe w nieskończoność. W zrównoważonym rozwoju najwięcej uwagi poświęcono początkowo kwestiom środowiskowym. Wynika to z faktu, że w czasie rozwoju cywilizacji postęp społeczny i gospodarczy następował bardzo często kosztem systemu przyrodniczego.

Toyota także wpisuje się w Zrównoważony rozwój poprzez ogłoszenie Środowiskowych Wyzwań Toyoty 2050.

Wyzwanie 1 – Zero Emisji w Nowych Autach                                 

Wyzwanie 2 – Zero Emisji w Cyklu Życia Pojazdu             

Wyzwanie 3 – Zero Emisji w Fabrykach                                           

Wyzwanie 4 - Minimalizacja i Optymalizacja Zużycia Wody

Wyzwanie 5 – Ustanowienie Społeczeństwa i                                  

Systemów Opartych na Recyklingu               

Wyzwanie 6 - Ustanowienie Społeczeństwa Przyszłości       

Żyjącego w Harmonii z Naturą

Zróbmy to ”dla przyszłości”!

To slogan: Środowiskowych Wyzwań Toyoty 2050!

Proponowane działania na 2021 rok

  • Wspieranie działań środowiskowych poprzez pogłębianie zainteresowań i zrozumienie zagadnień środowiskowych wśród pracowników.
  • Zwiększanie świadomości inicjatyw środowiskowych Toyoty, zwłaszcza tych, które dotyczą Środowiskowych Wyzwań Toyoty 2050. Promowanie naszych inicjatywy, które przyczyniają się do osiągnięcia Celów Zrównoważonego Rozwoju.

W tym roku wszyscy chętni pracownicy TMPL w ramach akcji Zielony Miesiąc Toyoty 2021 dostaną w prezencie torby i worki z tkaniny bawełnianej - z symbolami Środowiskowych Wyzwań Toyoty 2050 – Ecoba-boy, Ecomi-girl i Eco-baby.

Torby będą dostępne od 08 czerwca u koleżanek w recepcji.

01 czerwca od godz. 11:30, przy grillu, w ramach akcji zwiększania świadomości ekologicznej o uprawie roślin dla chętnych będą dostępne rośliny w doniczkach do samodzielnej uprawy w domu. Te rośliny to różne warzywa i zioła konsumpcyjne (ilość ograniczona).

Czy wiesz jak segregować opakowania kosmetyczne?