Yaris Cross milionową hybrydą Toyoty wyprodukowaną we Francji

83% wszystkich produkowanych w zakładzie samochodów to hybrydy

2022-04-25

Fabryka Toyoty we Francji w ciągu 10 lat wyprodukowała milion aut hybrydowych. W 2021 roku hybrydy stanowiły 83% wszystkich samochodów, które opuściły fabrykę w Valenciennes. Zdecydowanie przeważał jeden model – Yaris Cross, którego produkcja rozpoczęła się w lipcu ubiegłego rokuis.

21 kwietnia 2022 roku o godzinie 7:10 taśmę produkcyjną opuściła milionowa hybryda wyprodukowana w fabryce Toyota Motor Manufacturing France (TMMF) w Valenciennes. Był to Yaris Cross Hybrid z napędem na cztery koła AWD-i, który już w najbliższym czasie trafi do nowego właściciela we Francji.

10 lat temu, a dokładniej 10 kwietnia 2012 roku, Toyota wprowadziła pełny napęd hybrydowy do miejskiego Yarisa. Zakład TMMF w Valenciennes stał się pierwszą fabryką w Europie produkującą hybrydowy model z segmentu B.

Toyota Yaris Cross

W pierwszym roku fabryka Toyoty we Francji wyprodukowała 29 856 hybryd. Samochody z napędem hybrydowym szybko zaczęły zyskiwać popularność na europejskim rynku. W 2012 roku stanowiły już 15% produkcji w TMMF, w 2018 roku przekroczyły 50%, a w 2021 roku odpowiadały już za 83% wszystkich wyprodukowanych w ciągu roku pojazdów.

„W najbliższej przyszłości nasza fabryka w całości przestawi się na produkcję hybryd. Toyota jest pionierem technologii hybrydowej, dzięki której od 10 lat TMMF intensywnie się rozwija. To dla nas prawdziwy atut. Jest to integralna część naszej strategii elektryfikacji i pozostanie w centrum naszej działalności przez kilka następnych lat” – podkreślił Jim Crosbie, prezes Toyota Motor Manufacturing France.

Czwarta generacja Toyoty Yaris i nowy Yaris Cross są wyposażone w najnowszą generację napędu hybrydowego. Auta są wyposażone w 116-konny układ napędowy oparty na 3-cylindrowym silniku o pojemności 1,5 litra pracującym w cyklu Atkinsona. Przyśpieszenie od 0 do 100 km zajmuje zaledwie 9,7 s, co zapewnia dużą przyjemność z jazdy. W porównaniu z Yarisem Hybrid poprzedniej generacji, nowy napęd hybrydowy jest mocniejszy o 16 KM, a jego zużycie paliwa i emisja CO2 zostały ograniczone o 20%.

Toyota Yaris Cross

Fabryka Toyoty w Valenciennes funkcjonuje zgodnie z zasadą „green, clean and lean”, czyli ekologicznie, niskoemisyjnie i zgodnie z zasadami lean management i Systemu Produkcyjnego Toyoty. Od 2007 roku 100% odpadów poddawanych jest tu recyklingowi. Zakład jest też samowystarczalny pod względem zapotrzebowania na wodę do produkcji samochodów i korzysta w 100% z energii odnawialnej. TMMF zamierza do 2030 roku osiągnąć neutralność węglową, a do 2040 roku całkowicie wyeliminować emisję CO2.

Toyota Motor Manufacturing France zatrudnia prawie 5000 osób i pracuje na 3 zmiany. Zakład produkuje obecnie prawie 1250 samochodów dziennie.

Dowiedz się więcej

Nowa generacja systemów bezpieczeństwa Toyota T-MATE Nowa generacja systemów bezpieczeństwa Toyota T-MATE Większe możliwości Yarisy w kolorze Spicy Orange Yarisy w kolorze Spicy Orange Nowości w roku modelowym 2023 Lekki użytkowy van elektryczny Lekki użytkowy van elektryczny Nowy projekt Toyotay i partnerów Wymienne baterie do samochodów Wymienne baterie do samochodów Dowiedz się więcej o nowym projekcie Klub Rekordowych Przebiegów Klub Rekordowych Przebiegów Pochwal się trwałością swojej Toyoty Wyniki sprzedażowe Toyoty w lipcu 2022 roku Wyniki sprzedażowe Toyoty w lipcu 2022 roku Wzrost udziału w rynku do 17,7% Ponad 10 000 sprzedanych egzemplarzy PROACE CITY Ponad 10 000 sprzedanych egzemplarzy PROACE CITY Sprawdź szczegóły Zrównoważona produkcja bioetanolu Zrównoważona produkcja bioetanolu Wspólny projekt Toyoty i partnerów KINTO ONE coraz popularniejsze w Polsce KINTO ONE coraz popularniejsze w Polsce Sprawdź najchętniej wybierane modele Toyoty Autobusy na wodór w Madrycie Autobusy na wodór w Madrycie Wodorowe ogniwa paliwowe Toyoty w transporcie miejskim Land Cruiser i Hilux 2023 z paliwem HVO100 Land Cruiser i Hilux 2023 z paliwem HVO100 Odnawialny olej napędowy zamiast diesla Nowe auto dostawcze na wodór Nowe auto dostawcze na wodór Toyota, Isuzu, Hino i CJPT łączą siły